Objemový jídelníček

Především milovníci kulturistiky tento pojem velmi dobře znají a je spojený s tím, aby jejich svaly dostaly potřebnou podobu. To vše nemají na svědomí nutně různé preparáty a doplňky stravy, ale má to na svědomí objemový jídelníček. Právě ten by měl být totiž základem pro každého, kdo potřebuje nabrat svalovou hmotu, a samozřejmě také hmotnost. Na našem světě totiž nejsou pouze lidé obézní, ale i podvyživení, a i pro ně je tato možnost doslova nezbytností. Nutné je však mít na paměti to, že objemový jídelníček nesouvisí s přejídáním, a jedením špatných potravin.

A jaký je tedy základ daného jídelníčku?

V principu bychom se měli zaměřit na dva hlavní požadavky, které je nutné bezpodmínečně dodržet. Tím prvním je dostatek energie, a tím druhým je dostatečné množství bílkovin. Pokud se tedy zaměříme na první jmenované, potom by měl objemový jídelníček obsahovat i více energie, než dané tělo za den spotřebuje. Jedině tak může být zabezpečen celkový růst svalů, a tělo bude mít odkud brát. Odborně se danému stavu říká stav anabolický, a je nutností i pro všechny sportovce, kteří chtějí na svém fyzickém vzhledu, ale i celkovém výkonu zapracovat.

Tou druhou skupinou, bez které se není možné obejít, jsou bílkoviny. Ty jsou obsaženy ve vybraných potravinách, a nejčastěji potom v bílém mase, ve vajíčkách, nebo i v mléčných výrobcích. A zatímco energie je nutná pro celkový růst jako takový, bílkoviny jsou nutné pro stavbu svalové hmoty. Díky nim se tak dokážou vytvářet svaly nové, ale i zpevňovat ty stávající.

Celková váha není rozhodující

Často je v souvislosti s objemovým jídelníčkem říci to, že v tomto ohledu není důležitá váha, která se ukáže při vážení. Je totiž jasné, že stejně může vážit hubený člověk s velkým množstvím kvalitní svalové hmoty, jako obézní člověk s obrovskými tukovými zásobami. To by si měli uvědomit všichni ti, kteří chtějí objemový jídelníček začít dodržovat. Buď chcete hubnout s ohledem na ručičku na vaší váze, nebo chcete své tuky změnit ve svaly.

shutterstock_183479003

Začněte hubnout s námi

Koupit produkty

Podobné články